
Świat ptaszników
Jak mam hodować ptasznika?
Czym karmić ptasznika? Ptaszniki karmimy pokarmem adekwatnym do ich wielkości, to znaczy nie większym od długości ich ciała. Maluchom podajemy pinki, wylęg świerszcza czy też karaczana, wraz z dorastaniem zmieniamy karmówkę kolejno na larwy mącznika młynarka, drewnojady, świerszcze, karaczany i oseski małych gryzoni. Najlepszym rozwiązaniem jest urozmaicanie diety ptasznikom poprzez zmienianie pożywienia co jakiś czas, ponieważ różne rodzaje karmówki dostarczają substancji odżywczych w różnych proporcjach. Taki sposób karmienia gwarantuje prawidłowy rozwój i zdrowie ptasznika.Jak często go karmić? Nie istnieje sztywna zasada jak często należy karmić naszego pupila. Czasem bywa tak, że ptasznik pochłania codziennie duże ilości pożywienia, a czasem urządza głodówkę, która może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Oba typy zachowań są jak najbardziej naturalne, jednak warunkują się one wiekiem ptasznika i warunkami w jakich przebywa (maksymalna temperatura w zakresie optimum powoduje wzrost tempa metabolizmu i większą żarłoczność). Zwykle, najmłodsze ptaszniki karmimy raz na 1 - 2 dni, a najstarsze raz na tydzień - dwa tygodnie (wraz z wzrostem coraz rzadziej). Należy również pamiętać aby nie podawać ptasznikom pokarmu w okresie powylinkowym, gdyż jest on narażony na połamanie kłów jadowych podczas ataku. Przed karmieniem pająka po wylince odczekujemy od 4 do 10 dni aż do stwardnienia kłów i oskórka.
Czemu mój ptasznik nie je? Ptasznik może nie przyjmować pokarmu z trzech przyczyn: ze względu na zbliżającą się wylinkę, której objawy łatwo rozpoznać, albo ze względu na zbyt dużą karmówkę albo ptasznik po prostu nie jest głodny. Należy pamiętać aby podawane pożywienie nie przekraczało rozmiarów ciała ptasznika (licząc od szczękoczułków do kądziołków przędnych). Nie należy przejmować się brakiem apetytu u ptasznika, ponieważ jest to całkiem naturalne ze względu na niskie tempo ich metabolizmu. Stworzenia te potrafią wytrzymać bez jedzenia bardzo długo, znane są przypadki nawet rocznych głodówek.
Czy da się przekarmić ptasznika? Nie da się przekarmić ptasznika. Stworzenia te mają umiar w jedzeniu i przyjmują pokarm tylko wtedy, kiedy tego potrzebują. Jedyne niebezpieczeństwo związane z nadmiernym karmieniem, to fakt, iż pająk z masywniejszym odwłokiem spadając np. ze ściany jest bardziej narażony na jego uszkodzenie.
W jakim pojemniku można hodować ptasznika? Przy doborze pojemnika dla naszego pupila musimy wziąć pod uwagę jego wielkość i gatunek. Należy dobrać wielkość pojemnika zgodnie z zasadą długość boku musi być pięciokrotnie większa niż długość ciała ptasznika. Wtedy pająk będzie się czuć komfortowo i nie będzie miał problemów ze znalezieniem pokarmu. Niedługo po wykluciu, ptasznika umieszczamy w pojemniku po kliszy, wraz ze wzrostem zmieniamy pojemnik na pudełko do pobierania próbek moczu (dostępne w aptece), pojemnik na żywność, FaunaBox i w końcu terrarium. Jeśli wybieramy pojemnik dla pająków nadrzewnych lub podziemnych, musimy pamiętać aby był zorientowany pionowo. Pająki nadrzewne potrzebują dużo przestrzeni, zaś podziemne większej warstwy podłoża.
Jakiego podłoża należy używać? Ptaszniki na ogół są stworzeniami wilgociolubnymi, więc potrzebują podłoża, które ma najlepsze właściwości sorpcyjne i najdłużej utrzymywałoby wilgotność na wysokim poziomie,. Najlepiej do tego celu nadaje się włókno kokosowe, torf lub mieszanka obu substratów. Poza tym, ptasznik bardzo dobrze czuje się na tego typu podłożu i może swobodnie w nim kopać.
Jak urządzić pojemnik ptasznikowi? Dekorowanie i urządzanie pojemników mniejszych niż FaunaBox`y jest kompletnie zbędne. Generalnie tak młodemu pająkowi wystarczy podłoże, w którym może się zakopać i zrobić kryjówkę. Urządzanie pojemników nabiera sens w przypadku FaunaBox`ów i terrariów, gdy ptasznik zaczyna mieć większe potrzeby związane z przestrzenią życiową i budową gniazda. Pojemnik należy urządzić zgodnie z trybem życia ptasznika. Nadrzewny potrzebuje gałęzi, korzeni i sztucznych roślin zamontowanych na pionowej ścianie pojemnika, między którymi uwije sobie gniazdo. Naziemnym potrzebna jest kryjówka ustawiona na podłożu, ze splecionych gałęzi bądź łupiny orzecha kokosowego. Zaś podziemne nie potrzebują dekoracji lecz dużej warstwy podłoża, w którym wykopią sobie przytulną norkę. Przy urządzaniu pojemnika ptasznikowi warto zwrócić szczególną uwagę na ruchome elementy dekoracji. Ptaszniki mają tendencję do przemeblować i są ciekawskimi stworzeniami, dlatego też mogą zostać przygniecione. Aby tego uniknąć należy usztywnić dekorację a nawet posklejać jej elementy sylikonem.
Z czego zrobić kryjówkę pająkowi i czy jest ona potrzebna? Ptaszniki nie lubią być wystawiane na stres i bezpośrednie promienie świetlne, dlatego też kryjówka jest nieodzownym elementem wystroju pojemnika. Najbardziej samodzielne pod względem budowy kryjówki są ptaszniki podziemne, które po prostu wkopują się w podłoże oraz nadrzewne, którym wystarczy jedna gałązka i produkowany przez nie mocny i gęsty oprząd. Umiejętności budowy kryjówki nie posiadły ptaszniki naziemne, które potrafią jedynie wprowadzić się do istniejących zakamarków. W tym celu w pojemniku umieszczamy splecione gałęzie, korzenia, sztuczne rośliny, łupiny orzecha kokosowego, połówki doniczek, posklejane kamienie itp. Ptasznik na pewno odnajdzie schronienie w tak przygotowanych zakamarkach.
Co zrobić gdy w pojemniku z ptasznikiem pojawi się pleśń? Z racji wysokiej wilgotności i temperatury panującej w pojemniku ptasznika, na niezabezpieczonych, organicznych elementach dekoracji, resztkach jedzenia i zanieczyszczonym podłożu może pojawić się pleśń. Należy wtedy natychmiast usunąć elementy na których pasożytuje ten grzyb i dokładnie je umyć w roztworze soli jeżeli chcemy je wstawić z powrotem do pojemnika. Przed ponownym użyciem warto zakonserwować daną dekorację aby pleśń nie pojawiła się ponownie. W przypadku zapleśnienia części podłoża należy je usunąć z dużym marginesem i następnie wypełnić świeżym podłożem powstałą lukę. Sytuacja komplikuje się gdy pleśń pojawi się na ptaszniku. Wówczas należy ją ostrożnie usunąć za pomocą wacika do uszu nasączonego spirytusem.
Co zrobić, gdy roztocza pojawią się w pojemniku ptasznika? Roztocza są bezpośrednim zagrożeniem życia dla ptasznika. Gdy pojawią się w pojemniku należy przenieść podopiecznego do innego pojemnika, a dekoracje dokładnie umyć. Podłoże trzeba wymienić bezwarunkowo, gdyż jest miejscem składania jajeczek. Po tych czynnościom należy przyjrzeć się ptasznikowi. Jeśli roztocza zdążyły go oblec (najczęściej pojawiają się w okolicy otworu gębowego, szczękoczułków i przetchlinek) najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie nieszczęśnika w izolatce wyściełanej wilgotnymi ręcznikami papierowymi i spróbować usunąć roztocza pędzelkiem. Jeśli to nie pomoże to pozostaje nam czekanie aż do procesu linienia. Wtedy wszystkie roztocza zostaną na wylince, którą najlepiej skremować. Zdrowego ptasznika należy po jakimś czasie umieścić w pierwotnym, wyczyszczonym pojemniku.
Czym są kuleczki znajdowane na podłożu i w gnieździe ptasznika? Co z nimi zrobić? Ptaszniki zostawiają resztki jedzenia po zakończonym posiłku. Zwykle są to suche pakiety, pozostałości po chitynowych pancerzykach ofiar, rzadziej bywają to wilgotne resztki tkanek. W obydwu przypadkach owe pozostałości szybko zaczynają pleśnieć i gnić ze względu na wysoką wilgotność i temperaturę panującą w pojemniku ptasznika. Mogą się również pojawić na nich roztocza, które na dłuższą metę okazują się zagrożeniem życia ptasznika. Należy więc jak najszybciej usuwać resztki pożywienia z terrarium.
Dlaczego ptasznik pociera odnóżami o odnóża i wkłada je pod kły jadowe? Ptaszniki w ten sposób dbają o higienę. Oczyszczają się z resztek pożywienia i przyczepionych cząstek podłoża. Zjawisko te można zaobserwować głównie po posiłku.
Czy i w jaki sposób dogrzewać i oświetlać pojemnik ptasznika? Ptaszniki zupełnie nie potrzebują oświetlania do poprawnego rozwoju. Czasem nawet ma ono zgubny wpływ, gdyż nadmierna ekspozycja powoduje utracenie głębi barw oskórka, zmniejszenie aktywności i ciągły stres. Dogrzewanie zaś jest zupełnie inną kwestią. Ptaszniki są zwierzętami zmiennocieplnymi, ciepłolubnymi, dlatego też, dogrzewanie pojemników jest wymogiem do ich hodowli. Średnia temperatura w naszych domach wynosi 20*C. Jest to niemalże minimalna wartość zakresu tolerancji ptaszników, toteż jeśli chcemy zadbać o komfort i dobre samopoczucie naszych podopiecznych, musimy im zapewnić wyższą temperaturę. W celu dogrzewania pojemnika ptasznika możemy użyć przewodu lub maty grzejnej, bądź żarówki. Zarówno przewód jak i matę najlepiej jest zainstalować po zewnętrznej stronie tylnej ściany pojemnika, za pomocą taśmy klejącej. W przypadku żarówki, musimy pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, kolor szkła powinien być czerwony, z racji tego, że ptaszniki nie widzą tej barwy. Sprzyja to bezstresowej aktywności nocnej. Drugą kwestią jest należyte zabezpieczenie ptasznika przed bezpośrednim kontaktem z żarówką (w przypadku umieszczania żarówki wewnątrz pojemnika). W tym celu, należy zamontować metalową siatkę, która udaremni ciekawskiemu pupilowi próby wygrzewania się na żarówce. Wiadomo, że ptaszniki pochodzą z różnych biotopów, także zakres temperatury panujący w pojemniku powinien być dostosowany do informacji zawartych w opisie danego gatunku.
Jaka powinna być wilgotność w pojemniku ptasznika? Wilgotność w terrarium ptaszników nie jest parametrem stałym. Należy dostosować ją do gatunku ptasznika, ponieważ nasi pupile pochodzą z różnych biotopów. Jedne najlepiej się czują przy 85% wilgotności powietrza, a inne nawet przy 60%. Przed jakimikolwiek manipulacjami wilgotnością należy zapoznać się z opisem gatunku. Najlepszym sposobem na pomiar tego parametru jest użycie higrometru. Jeśli jednak nie mamy dostępu do tego typu urządzeń, możemy regulować wilgotność badając barwę, sypkość i stopień namoczenia podłoża. Przy utrzymywaniu odpowiedniej wilgotności bardzo pomocna okazuje się miseczka z wodą. Ptaszniki rzadko z niej piją, ponieważ ilość wody potrzebną do życia pobierają bezpośrednio z pokarmu. Niestety miseczki znajdują zastosowanie tylko w większych pojemnikach.
Czym jest biała/czarna plama na odwłoku? Biała plama jest miejscem, w którym oskórek na odwłoku został odsłonięty w wyniku wyczesywania włosków parzących. Jest to całkowicie naturalne, a włoski odrosną przy następnej wylince. Z kolei czarna, błyszcząca plama na odwłoku zwiastuje nam rychłe linienie. Jest to pociemniały i napięty oskórek odwłoka.
Mój ptasznik leży na plecach, czy zdechł? Ptaszniki kładą się na stronę grzbietową podczas procesu linienia. Jest to naturalne zjawisko prowadzące do wzrostu ptasznika. Więcej o tym przeczytasz w dziale WYLINKA